blogy logo
login PRIHLÁS SA
BLOG stanky17
ČLÁNKY
DISKUSIE
SLEDOVAŤ BLOG
Vitajte na mojom blogu
Stanky17



AMD Phenom II X4 840 – najrýchlejší Athlon
pridal Stanky17 6.1. 2011 o 11:54



Informačné embargo na tento procesor končí dnes, teda 4. januára. Dnes končí informačné embargo aj na procesory Intel architektúry SandyBridge. Nikto mi nevyhovorí, že je to náhoda.

Intel v prvej vlne dnes oficiálne vydáva iba štvorjadrové, výkonnejšie procesory Core i5 a Core i7, pomalšie a hlavne lacnejšie prídu do predaja neskôr počas tohto roka. Dôvod je, zdá sa, prostý – zanechať dojem vysokého výkonu nových procesorov, ktorý ostane v podvedomí zákazníkov aj pri predstavení dvojjadier s HyperThreadingom. AMD v podstate nemá zatiaľ čo ponúknuť oproti týmto novinkám, spoľahnúť sa dá iba na súčasnú architektúru a klasické ťahy – znížiť ceny a pridať vyššie taktované modely. Dnes to sú teda procesory ako Phenom II X4 975 Black Edition, čo je  najvýkonnejší štvorjadrový  čip, ktorý má ale jedinú zmenu v o 100MHz vyššom takte oproti nami už dávnejšie testovanému X4 970 Black Edition. Do ponuky pribudol aj zaujímavejšie znejúci model Phenom II X4 840..



Kým najrýchlejší Phenom sa bude snažiť doťahovať na lacnejšie Core i5 zo starej a novej architektúry, 100- dolárový Phenom II X4 840 je jasným poukázaním na výhodnejší pomer výkon/cena/počet jadier. S takouto oficiálnou cenovkou sa totiž 3,2GHz štvorjadro dostáva tesne pod úroveň dvojjadrových Core i3 z generácie LGA1156 (Clarkdale), a tie sú už dnes neatraktívne, práve kvôli nemožnosti upgrade na SandyBridge do LGA1155. Výkon v hrách síce nemusí byť vďaka viacerým jadrám vyšší, no akonáhle sa zapoja aplikácie, ktoré vedia využiť všetky dostupné prostriedky naplno (kompresia videa, 3D rendering, náročný multitasking, ...), stane sa lacné AMD výhodnejšou kúpou. Intel síce môže mať najvýkonnejšie procesory, no AMD mu bude zdatne konkurovať v nižších cenových kategóriách pod 150€

Phenom II X4 840 ako taký, nie je ničím výnimočný oproti iným procesorom z ponuky AMD. Jadro je Propus, teda 45nm s približne 300 miliónmi tranzistorov na cca 169mm2 - celkom jasne bez L3 cache. TDP ostáva na 95W, rovnako ako oficiálna podpora DDR3 pamätí do 1333MHz (nastaviť sa dá ale aj 1600MHz). Čip je kompatibilný aj so staršími doskami s AM2+ socketom, integrovaný pamäťový radič vie obhospodáriť aj DDR2 moduly do 1066MHz. Revízia je samozrejme najnovšia – C3. Od toho sa odvíja aj vylepšená spotreba, resp. schopnosť pracovať na vyšších frekvenciách/nižších napätiach, a lepšia práca s RAM pamäťami.

Jeho základný takt je 3,2GHz, pričom v stave bez záťaže poklesne frekvencia na 800MHz, tak ako u všetkých K10 procesorov. Pre 3,2GHz je definované pomerne vysoké napätie 1,4V, ako sa ukáže neskôr (v kapitole spotreba, pretaktovanie a podvoltovanie), čip dokáže pracovať aj na nižších hodnotách.

 



Pre Phenom II X4 840 platí v podstate rovnaký záver, ako u iných Athlon II X4 procesorov. Ak je vašou náplňou práce častá kompresia a spracovanie videa, či 3D rendering, a máte prísny rozpočet, bude tento čip výborná kúpa. Vďaka štyrom jadrám a vysokej frekvencii si až na pár špecifických prípadov bez problémov trúfne aj na plnohodnotné Phenom-y s L3 cache, výnimku tvoria hry. Pre hráča budú stále zaujímavejšie drahšie procesory s vyššou frekvenciou (v prípade AMD), alebo napríklad aj dvojjadrové Core i3 (aj keď dnes by  LGA1156 platformu kupoval málokto).

Ani sa moc nečudujem, že v AMD zvolili namiesto mena Athlon II X4 názov Phenom II X4. Výkon v mnohých prípadoch je veľmi blízko čipom s 6MiB L3 cache, po vyradení Phenom II X4 955 (3,2GHz, 6MiB L3 cache) z cenníkov predajcov sa na obdobnú výkonovú hladinu usadila práve táto novinka, a za podstatne nižšiu cenu. Kým Intel nebude mať nové SandyBridge v tejto cenovej hladine, patrí moje odporúčanie jednoznačne AMD – staré Core2Duo do LGA775 sa kupovať naozaj neoplatí, Core i3 pre LGA1156 budú už onedlho nahradené procesormi do LGA1155 za rovnaké ceny, takže tadiaľto cesta tiež nevedie. U AMD máme aspoň nejakú malú možnosť upgrade – dnes kúpený AM3 procesor bude pasovať do nových základných dosiek AM3+, určených pre Bulldozer architektúru.

Oficiálna cenovka 102 USD znamená, že pomalšie procesory (ale inak funkčne totožné) Athlon II X4 640 a 645 budú musieť zlacnieť, čo je samozrejme len dobre. Kúpiť štvorjadrový procesor za menej než 100€, kto by si to nejaký ten rok dva dozadu bol pomyslel. Škoda len toho slabšieho výkonu v hrách a stále pomerne vysokej spotreby v záťaži. Pomôcť tomu môže zníženie napätia, ktoré sa v teste ukázalo ako veľmi účinné – ušetrilo sa až 30W (bezmála 19% z celkovej spotreby zostavy!). Pretaktovanie na úroveň skutočných Phenom II X4 sa nekoná, ako väčšina podobných čipov bez L3 cache sa končí na úrovni okolo 3,8GHz.



Prístupov 4526
Kvalita článku
(100%) hlasov 1

PRÍSPEVKY
SLEDOVAŤ
Prosím prihláste sa pre možnosť pridania komentáru.
Prihláste sa, alebo použite facebook login facebook login
ĎALŠIE ČLÁNKY V BLOGU